Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Advertisementetkinlik - ahmet yildiz kitaplari - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Yaz tatili geldi. Çocuklar sürekli “canım sıkılıyor anne” diyor. Sizde bilgisayarın başında çocuklarınız zaman geçirdiği için vicdan azabı yaşıyorsunuz. İşte bu yaz tatilinde aile yapabileceğiniz 17 etkinlik. Deneyin, eğlenin, çocuklarınızın tatili verimli geçsin.

Küçük ajanlar için hayali lazer ışınları!

1 etkinlik - 1170 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1170 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile EtkinlikleriYer konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz bizim merdivenimiz yok ki bağlayalım ipleri diyenler koridora ipleri bant ile tutturabilirler.

Yapılacak şey çok basit, bir miktar evde kalan ipler (biraz kalın olmaları gerek) bant ya da tack-it yapıştırıcı ile duvara ya da evdeki başka uygun bir bölgeye ipleri rastgele tutturun. Gerisini çocuklarınızın hayal gücüne bırakın. İplere değmeden altlarından üstlerinden geçmeye çalışsınlar.

Minik maymunlara su maymunları!

2 etkinlik - 2131 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2131 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Su maymunları aslında farklı amaçla üretilmiş olsalar da çocuklarınızın hayal gücü ile birleştiklerinde enfes eğlenceli bir oyun haline gelebilir.

Bir leğen su içerisine atacağınız su maymunlarını biraz büyüdükten sonra bir oyun haline getirebilirsinz. Hem bu yaz sıcaklarında serin serin su ile oynamaları onlara da iyi gelecektir. Yere büyükçe bir havlu sermeyi ihmal etmeyin.

* Çocuğunuz 5 yaşından daha küçük ise lütfen bu oyunu onlarla denemeyin.

Çılgın yarışçılar için kırılıp dökülen oyuncaklara para vermeyin.

3 etkinlik - 372 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 372 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile EtkinlikleriMinik oğlunuz çılgın bir araba sevdalısı değil mi? O otopark gibi sürekli kırılan oyuncaklardan siz de bıktınız ama bu işin de kolayı var!

Emin olun çocukların hayal gücünü kullanmaları için bir ufak dokunuş yeterli oluyor.

Çocuğunuzun odasına renkli plastik bantlar ile bir yarış pisti yapın. O nasıl hayal ediyorsa öyle bantlayın. Sonra bırakın o hayalindeki kocaman otopark/yarış pistinde arabalarını sürsün dursun.

Ufaklara biraz motor biraz zeka geliştirecek aktivite.

6 etkinlik - 657 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 657 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile EtkinlikleriOkul öncesindeki çocuklar için hem biraz öğretici hem eğlenceli bir aktivite.

Kenarları yüksek genişçe bir kaba şeker, un, pirinç, mercimek kısacası evde ufak ne varsa doldurun. Verin eline bir pipet ya da tahta çubuk. Önüne koyacağınız şekilleri oluşturmasını söyleyin, ya da istediği şekilleri yapmasını isteyin. Bırakın hayal gücü onu nereye götürürse onu yapsın, sonra da size anlatsın.

Hiç oyuncak kalmadıysa süngerden oyuncak yaparız!

7 etkinlik - 758 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 758 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleriİster bulaşık süngerini, ister banyo süngerini şekildeki gibi dikdörtgenler halinde kesin. Verin çocuğunuz kuleler yapsın, ev yapsın isterse renklerine göre yemekler yapsın.

Arkadaş/kardeşle oynanan bütün oyunlar yarış içerir!

11 etkinlik - 1171 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1171 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile EtkinlikleriDünyanın en basit oyunu olabilir. Birer pipet, birer leblebi/patlamış mısır/fındık ne olursa artık. Koridora koyun, yarışsınlar. Emin olun yorulduklarında hemen uykuya dalacaklar (:

Miniklere renkli çubuklar!

13 etkinlik - 1335 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1335 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Bunlar ne ya dediğinizi duyar gibiyim. Bu çubuklar her büyük kırtasiyede el işi kısmında paketlerde satılmakta. Fiyatları da yaklaşık 2-3TL. Temel olarak çubukların içerisinde ince bir tel var ve etrafları peluş ile kaplı.

İsterseniz fotoğraftaki gibi makarna süzgecini kullanabilirsiniz. Her hangi bir karton paketi delip çocuğunuza verebilirsiniz.

Büyüklerin bile bayılacağı dünyanın en eğlenceli oyunu!

14 etkinlik - 1433 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1433 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Evet evde bir balon var ise onu bir o yana bir bu yana atmaya bayılıyorsunuz değil mi? Hatta balonu yere düşürmemece oyunu bile yaratmışsınızdır. İşte bu yaratıcılığın somutlaşmış hali!

Gerekenler 2 adet plastik ya da kağıt tabak, 2 tahta çubuk ve bir balon. Bırakın balonu yere düşürmemek için ölesiye savaş versinler.

Havuzda yüzsün diye makarna alırsınız ne oyunlar çıkar ondan

17 etkinlik - 1725 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1725 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Evet geçen yıl aldığınız köpük makarna bu yıl dolapta tıkılıp kaldı, çünkü çocuğunuz yüzmeyi öğrendi!

O zaman gelin o kocaman makarnayı iki parçaya kesin ve evde bir parkur oluşturun. Buradaki gibi dümdüz bir parkur olmasın ki biraz oyalama süreci olsun. Parkur bitince sonuna bir bitiş çizgisi koyun ve altına bir kutu koyun. 2 poşet bilye ile harika bir oyuna imza atabilirsiniz.

Çadır, ev, şato ya da saray işte hayal gücünüzle bir çarşafı ne yapabileceğinizin cevabı.

18 etkinlik - 1825 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1825 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Çadır, ev, şato ya da saray işte hayal gücünüzle bir çarşafı ne yapabileceğinizin cevabı.
Evet sadece tek bir çarşaf, belki bir kaç koltuk mideri ya da sandalye ile onlar kendi şatolarında yaşayan bir prenses, ya da kendi sarayında yaşayan bir savaşçı olabilirler. Bırakın eski çarşaf onların olsun.

Biraz boya biraz uhu işte size sanat!

19 etkinlik - 1920 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 1920 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Uhu tüplerinin içerisine boya/mürekkep herhangi renk verici bir madde katın. Bir kaç kürdan ve plastik tabak verin. Bırakın istediği gibi yaratıcılığını kullanıp sanatını icra etsin. Sanat eserlerini kuruduktan sonra buzdolabına asabilirsiniz.

Bizim çocuk hep hareket ister diyen annelere…

21 etkinlik - 2132 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2132 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Bir kaç küçük lego parçası ya da aynı şekildeki oyuncağı ve bir bilye ile ev tipi bowling yapabilirsiniz. Renkli plastik bantlarla bir masaya ya da platforma bowling pisti oluşturun ardından oyuncakları dizin. Çocuğunuzun bilye ile isabet ettirmeye çalışmasını izleyin.

Masa gibi yüksek bir platform kullanırsanız masa altına bir kutu koyarak her seferinde dağılacak oyuncakları daha kolay toplayabilirsiniz.

Bir kaç renkli kalem ile yazlık tişörtler bile hazır!

24 etkinlik - 2416 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2416 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Kumaş boyama kalemleri artık pek yaygın. (Hatta şuradan alabilirsiniz bile.) Bir kaç düz beyaz tişört alın ve çocuğunuza bu yaz nasıl şekiller olan tişörtler giymek istediğini sorun. Beğendiği şekilleri bırakın kendisi yapsın. Böylelikle bütün bir yaz “bu kıyafet çok çirkin giymeyeceğim” diye mızmızlanmaya şansı olmayacak.

Rengarenk ama biraz uğraştırıcı!

26 etkinlik - 2612 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2612 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Evde hiç oynayacak bir şey bulamayan çocuklar annelerinin kullandıkları şeylere merak salarlar. Mutfak malzemeleri ya da dikiş nakış malzemeleri bunların başında gelir. Gelin siz de engel olmayın bırakıp bakın bakalım neler yapabilecek.

Bir kaç parça tahtaya bir çuval kumaşı gerin ve masaya koyun. Bir kaç iğneye ip geçirin ve nasıl yapılacağını çocuğunuza gösterin. Bırakın kendileri nasıl isterlerse öyle ipleri bir alttan bir üstten geçirsinler.

*3 yaşından küçük çocuklar ile lütfen denemeyin iğnenin onlara zarar vermesini istemeyiz.

Baloncuklu poşet hiç bu kadar kullanışlı olmamıştı!

27 etkinlik - 2711 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2711 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Evet bildiğiniz cam tabaklar kırılmasın diye sarıp sarmaladığımız baloncuklu poşetleri çocuklarınız için bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Ellerine/ayaklarına bağlayıp izlerini çıkarmalarını sağlayabilirsiniz. Ya da bizim ki daha temiz olsun bu ne diyenler için; baloncuklu poşetleri boyayarak resim yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Parkı eve getirmek pek mümkün

28 etkinlik - 2810 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2810 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Merdivenli bir eviniz var ise merdivene bir kaydırak yapabilirsiniz. Birkaç koliyi merdivene göre ayarlayın ve sabitleyin. Çocuklar bayılacak!

“Nerde ilginç şey var bizim ki ona koşar” diyen annelere müthiş fikir!

29 etkinlik - 2910 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri etkinlik - 2910 - Yaz Tatilinde Çocukları Bilgisayardan Kurtaracak Aile Etkinlikleri

Bir ip, bir pipet, bir balon ve bir kaç bant evet sadece bu kadar!

İpi evde kırılmayacak eşyaların olduğu bir odaya gerin, Pipeti ipe geçirin. Pipete şişmiş bir balonu bant ile yapıştırın. Bırakın çocuğunuz balonun ağzını açıp onu bir roket yapsın!

BUNLAR VE BUNLARIN DIŞINDA UYGULAYABİLECEĞİNİZ ETKİNLİKLERİN FOTOĞRAFLARI

 

Zekânın Tanımları ve Tarihsel Gelişimi

Zekâ, diğer pek çok psikolojik değişken gibi, doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri,...

Mindfulness Hayatı Nasıl Etkiler?

Farkındalık Nedir, Ne Demektir? “Farkındalık” (mindfulness), mevcut ana odaklanmak anlamına gelir. Yani farkındalık, mevcut hâliyle “deneyim”e odaklanmak...

Başarı İle İlgili Kitap Alıntıları

Başarı ve mutluluk konusunda ilişkiyi anlatan kitaplardan bölümleri sizin için derledik. 10 kitaptan 10...
Yazaronedio

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.