Yazar Olmak İsteyenlere Walter Benjaminden Öneriler

0

Yazar olmak, iyi eserler dünyaya bırakmak ve Dünya kültürüne katkı sağlamak isteyenlere ünlü Alman yazar Walter Benjamin’in yazma konusundaki önerilerini sunuyoruz.

Her yazarın kendine göre bazı taktikleri vardır. Hatta taktikten çok onunla bütünleşmiş bir yaşam tarzı. Nasıl yazıyorlarsa öyle bir ömür geçirirler adeta. Mesela yazarken belli kuralları, hassasiyetleri olmayan yazarların serkeşçe bir ömür geçirdiğini görürüz.

Ama disiplindi yazanlar, belli saatlerde belli yerlerde hatta belli şekillerde yazmayı sevenlerin de her daim muntazam bir ömürleri olur. Yani anlayacağınız yazmak ve yaşamak harf değişikli dahi kabul etmeyecek kadar iç içedir edebiyat düşkünlerinin dünyasında.

Biz de bu dünyadan bir isim tanıtacağız size:

yazar olmak - Walter Benjamin - Yazar Olmak İsteyenlere Walter Benjaminden ÖnerilerWalter Benjamin. Alman edebiyat eleştirmeni akademiyle yazın arasında gidip gelen bir ömür sürdü. İkisini de yaptı ve ikisinde de güzel işler çıkardı. 48 yıllık ömründe pek çok eser verdi ve bunların 12’si Türkçeye çevrildi. Çocukluğunu Berlin’de geçiren Benjamin, üniversitede Alman Dili ve Edebiyatı okudu. İsviçre Bern Üniversitesi’nde sanat eleştirisi üzerine doktorasını tamamladı.

Daha sonra Almanya’ya dönen yazar, çeviriler yapıp serbest gazetecilikle uğraştı. Doçentlik için Frankfurt’a giden Benjamin daha sonra akademiden vazgeçti. Bazı sosyal ve siyasi duruşu Almanya’da daha fazla kalmasına müsade etmeyince Paris’e sürekli olarak taşındı. Yaşadığı dönemde akademide yaptıkları pek kıymet görmese de öldükten sonra çokça okunup, tavsiye edilen yazarlar ve düşünürler arasında yerini aldı Walter Benjamin.

Günümüzde de bolca okuma-yazma-düşünme kursları veya atölylerinin olduğu, kişisel gelişim kitaplarının su gibi gittiği bir zamanda yazmanın ve düşünmenin hakkını vermiş bir isimden hareket edelim dedik.

Ve Walter Benjamin’in yazarlık üzerine 10 tekniğini sizlerle paylaştık.

1

Büyük bir iş için kolları sıvayan kişi kendine karşı merhametli olmalı, ancak sonraki çalışma öncesinde ön yargılı olmasını engelleyecek hiçbir şeyi de yadsımamalı.

2

İnce eleyip sık dokuyarak belli kağıtlar, kalem uçları, mürekkeplerde ısrar etmek yararlı olur. Bu araçların lüksü aranmayabilir, ama bolluğu olmasa olmaz.

3

Kafandan hiçbir düşüncenin tebdilikıyafet geçmesine izin verme ve not defterini emniyet’in yabancı uyruklular kayıtlarında gösterdiği sıkılıkla tut.

4

Eserin sonunu alıştığın çalışma odasında yazma. Gereken cesareti orada toplayamazsın.

5

Kalemini ilhama karşı duyarsız kıl, o zaman mıknatıs gücüyle çekecektir kendisine ilhamı.

6

Hiçbir zaman, aklına bir şey gelmez olduğu için yazmayı bırakma. Edebiyatçı onurunun bir buyruğu, yazmayı ancak ya uyulacak bir saat geldiğinde (yemek zamanı, bir buluşma) ya da eser bittiğinde kesmek yolundadır.

7

Bir esere hiçbir zaman, üzerinde bir kere akşamdan gün aydınlanana kadar oturup çalışmadan bitmiş gözüyle bakma.

8

Yazıya geçirmenin evreleri: düşünce – üslup – yazı. Düşünce ilhamı öldürür, üslup düşünceye gem vurur, yazı üslubu ödüllendirir.

9

İstiyorsan, yapıp bitirdiğin işten başkalarına söz et, ama çalışma sürdükçe bir yerlerini okuma.

10

Eser tasarımın ölü maskıdır.

İlgini Çekebilir:   12 Ülkedeki Öğretmenlerin Hayatından Kesitler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.