Yeni Şirketler Az Personelle Çalışıyor

  - sirket personel - Yeni Şirketler Az Personelle Çalışıyor - sirket personel - Yeni Şirketler Az Personelle Çalışıyor

  2004′te bir dijital arama şirketi kurduğunda 10 personeli vardı. Bugünse yeni kurduğu üçüncü şirketinin bir çalışanı var, o da kendisi.  Yeni şirketler az personelle çalışıyor

  Yani Farmer’ın personel sayısı gibi bütçesi de küçük ve kendi açıklamasına göre bu yeni modeli çok daha sürdürülebilir. Şu an 10 bin kullanıcıya ulaşan mobil arama uygulaması Leap2′nun sahibi Farmer, “Bence hepimiz bir temsilci ekonomisine doğru gidiyoruz. İnsanlar büyük şirketlerde çalışmak yerine bir temsilci veya hizmet sağlayıcısı olarak iş görüyor.

  Dünyanın bu yönde değiştiğini düşünüyorum. Evden çalışmak gibi, ama artık bireysel değil, kurumsal düzeyde” diyor. Genç teknoloji şirketleri on yılı aşkın bir süredir küçülüyor. 1999′da yeni şirketlerin ortalama 7.7 çalışanı vardı.

  Girişimcilik odakl ı araştırma kuruluşu Kauffman Vakfı’ndan E. J. Reedy’nin analiz ettiği Çalışma Bakanlığı verilerine göreyse 2011′de bu sayı 4.7. Bu model çok daha az insan gücüyle büyük oyuncular olmayı uman Leap2 gibi şirketlere yarıyor. Nitekim Farmer sözleşmeye dayalı bir işgücüyle sektörün talebine daha iyi uyum sağladığını ve şirketin kalıcılık şansını artırdığını belirtiyor. Bu arada danışman veya yüklenici olarak kendi yolunda giden Amerikalılar da artıyor. Nüfus Dairesi’ne göre çalışansız işletmelerin sayısı 2000-2010 arasında yüzde 33.8 arttı. Bazı ekonomistler bu olguyu işsiz girişimcilik olarak adlandırıyor. Leap2′nun ürün müdürü Tyler VanWinkle, “Garajlarında buluş yapan mucitleri duyardık. Yeni garajlar artık Skype” diyor.

  Fakat bu durum Amerikan işgücü açısından pek hayra alamet değil. Ekonomik üretimin istihdamdan daha hızlı artmasını da belki yine bu gerçekle açıklayabiliriz. Ohioi’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nden İktisat Profesörü Scott Shane, “Bizi istihdam krizinden çıkarması için nedense girişimcilere güvenmemiz gerektiği şeklinde bir algı var. Fakat onların sayısının giderek azaldığını ve giderek de daha az kişi istihdam ettiklerini düşünürsek bu pek de mümkün görünmüyor” diyor. Leap2′yu ortağıyla 2010′da kuran Farmer işini Kansas City’deki küçük bir ofisten yürütüyor. Silikon Vadisi’ndeki genç şirketlerden bildiğimiz şatafatın hiçbiri yok burada.

  Kira ucuz. G enel giderler de öyle. Leap2 sunucu alanını kiralıyor, yani Farmer sunucuları kurup çalıştırması için kimseyi tutmuyor. Şirket Bing, Twitter ve diğer yerleşik kuruluşlardan programlama diline erişebildiği için interneti tarayacak yeni bir arama motoru geliştirmesi ve sayısız Twitter gönderisini endekslemesi gerekmiyor. Leap2′nun seyahatleri ayarlayacak veya muhasebe gibi işlere bakacak bir personeli de yok. Bu biraz bu tür işlerin artık web tabanlı kaynakların yardımıyla yapılabilmesinden, biraz da sözleşmeli elemanların onları el birliğiyle çözmesinden ileri geliyor. Farmer bazı elemanları nihayetinde tam zamanlı olarak işe almayı umduğunu söylüyor.

  Leap2′nun kurucu ortağı Dan Carroll, bütçenin “neredeyse yüzde 100′ünü” programlama yeteneklerine harcayabildikleriyle övünüyor. Şirket personeli çoğunlukla yakın bölgeden, ama iletişim çoğunlukla anlık mesajlaşma veya Skype yoluyla sağlanıyor. Bir yandan kendi şirketini kurarken diğer yandan da Leap2′nun daha küçük projelerine destek olan yetenekli bir programcı var. Carroll, “Eskiden olsa başta büyük bir kaynak toplama seferberliğine girişip o elemanı işe almanız gerekirdi” diyor. “Onun çok iyi olduğunu ve ilk aşamada büyük yardımı dokunacağını düşünün. Ama sonra elinize yapışıp kalacak. İyi olduğu belli bir iş var ama şirketiniz artık farklı bir kulvarda. Ne yapacaksınız? Ya onu işten atacak ya da yanlış ürünü yapmak zorunda kalacaksınız” diye ekliyor.

  THE NEW YORK TIMES

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Yeni Şirketler Az Personelle Çalışıyor
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Başarılı Liderler Normal Kişiler Değildir

  İş dünyası yıllardır, ´´Her yönetici lider olur mu?´´, ´´ lider doğulur...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Yeni Şirketler Az Personelle Çalışıyor

  İletişimde kalın!

  76,143BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,387TakipçilerTakip Et