Yetişkinlerde Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

0

Önemli bir sorun olan Hiperaktivite yetişkinlerde görünür mü? Bu hastalıkla ilgili bakışınızı değiştirecek önemli bir yazı. Bu sefer çocuklarla ilgili değil yetişkinlerle ilgili bilgi vereceğiz.

Hiperaktivite, diğer adıyla dikkat eksikliği / aşırı hareketlilik bozukluğu, çocuklara has bir sorun olarak bilinir. Ancak yetişkinler de bu rahatsızlıktan muzdarip olabiliyorlar. Hiperaktivite küçümsenecek bir sorun değil; siz farkında bile değilken ilişkilerinizi ve iş hayatınızı ciddi şekilde etkiliyor olabilir.

Hiperaktivitenin yetişkinlerdeki belirtileri çocuklardakinden farklı. Aşağıda maddeler halinde modern çalışana göre bu belirtileri sıralamaya çalıştık. Hemen belirtelim bunların bir kısmını kendinizde görüyor olmanız sizi mutlaka hiperaktif yapmaz; ama birçoğu için şiddetle “evet, bu benim!” diyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda olabilir.

Yerinizden ayrılmak için sürekli mazeret üretiyorsunuz1

Sürekli yerinizden kalkma ihtiyacınız var. Sunumlarda, toplantılarda, hatta masanızda çalışırken bile bunalıyor, konsantrasyonunuzu uzun süre koruyamıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ki farkında olmadan ortamdan kaçmak için yapay bir ihtiyaç yaratmışsınız: İhtiyacınız yokken bile tuvalete gidiyor, telefonla birilerini arıyorsunuz.

Karşınızdakinin lafını kesmekte üstünüze yok2

Yakınlarınız, çalışma arkadaşlarınız, aslında hemen herkes lafı bir türlü sadede getiremiyor mu? Karşınızdaki konuşurken araya girme ihtiyacınızı dizginleyemiyor musunuz? Birisini dinlemek size çok zor mu geliyor? Sürekli siz mi konuşmalısınız?

Beklemekten hiç ama hiç hoşlanmıyorsunuz3

İnternette bir sayfa yavaş açılıyorsa kapayıp hemen başka sayfaya mı geçiyorsunuz? Trafik sıkıştığında emniyet şeridine girmemek için kendinizi zor mu tutuyorsunuz? Restoranda yemek gelene kadar sinir krizi mi geçiriyorsunuz? Bir kuyrukta beklerken her geçen saniyede daha mı sinirleniyorsunuz?

Bugüne kadar bir sürü hobiye başladınız, ama hiç birinde pek ilerleyemediniz4

Gitar çaldınız, yabancı dil kursuna gittiniz, briç ya da dans öğrendiniz, programcılık kitapları aldınız, çiçek yetiştirmeye kalktınız vs vs vs. Ama hiç birinde düşlediğiniz seviyeye gelmediniz; çünkü kısa süre içinde sıkıldınız ve bıraktınız. Acaba bu hobilere hiperaktivite yüzünden başlayıp, yine hiperaktivite yüzünden yarıda bırakmış olabilir misiniz?

İLGİLİ YAZI :  Aşık Olan Kişi Nasıl Anlaşılır?

Tehlikeli araba kullanıyorsunuz5

Beklemeye tahammülsüzlük ve sürekli gecikme hali biraraya gelince ne oluyor? Hiperaktifler daha riskli araba kullanıyor. Hiperaktif sürücülerin diğerlerine göre daha yüksek hızda araba kullandıkları ve daha çok kaza yaptıkları belirlenmiş.

Genellikle geç kalıyorsunuz6

İşe zamanında gelememek, toplantı ve iş görüşmelerine sürekli geç kalmak gibi bir huyunuz var mı? Bunun ciddi bir sorun olduğunu bilmenize karşın bir türlü engelleyemiyor musunuz?

Cep telefonunuza bağımlısınız7

Hiperaktivitenin önemli özelliklerinden birisi dikkat dağıtacak şeylere olan ihtiyaç. Şu dünyada cep telefonundan daha iyi dikkat dağıtan bir şey var mı? Arkadaşlarla buluştuğunuzda, sinemada, kitap okurken, tuvalette, toplantıda… her yerde cep telefonunuz elinizden düşmüyor mu? Her fırsat bulduğunuz anda yeni mesajları kontrol ediyor, sosyal medya platformlarını mı takip ediyorsunuz?