Yoga, Sağlık ve Stres Üzerine

  Sürekli bir yerlerde duyar, okuruz. Yoga sağlığa yararlı, yoga şöyle iyi, yoga böyle iyi. Bu konuda akademisyenlerin neler söylediğine kısaca bir göz atayım dedim.

  Yoganın tarihine fazla değinmeyeceğim ama ilk olarak Doğu Asya’da ortaya çıktığı ve spor amacından çok ruhsal bir gelişim aracı olarak kullanıldığı söylenir. Hatta yoganın kutsal, ruhani bir araç olarak kalmasını isteyen bazı kesimler 1900’lerin başlarında yoganın tıbbi amaçlarla ya da bir fitnes ve incelme amacıyla da kullanılmasına karşı çıkmış. Yogada zihinsel ve fiziksel bütünlüğün, sağlığın ve içsel harmoninin sağlanması amaçlanır. Teknikleri meditasyon, nefes alma egzersizleri, birtakım fiziksel hareketler ve duruşlar ile aerobik olmayan, esneme ve gerinme odaklı egzersizleri kapsar (Khalsa, 2004).

  Önce fazla derine inmeden vücudumuzun stres karşısında ne tepki verdiğinden söz edelim. Psikolojik ya da fiziksel bir tehditle karşılaştığımızda (öfkeli bir patron da olabilir, üzerinize gelmekte olan bir otobüs de), vücudumuzda SNS denen “sempatik sinir sistemi” ile HPA (hipotalamik pituiter adrenal) denen bezler çalışmaya başlar. Kalp atışları hızlanır, birtakım hormonlar üretilir ve vücut “Kaç ya da Savaş” denen bir duruma girer. Bu durum kaçmamız ya da savaşmamızı gerektiren bir tehdit varsa eğer (otobüsün önünden çekilmek gibi) oldukça faydalıdır, hayatta kalmamızı sağlar. Ama eğer bize endişe veren durum asabi bir patron gibi kaçamayacağımız ya da savaşamayacağımız (patronunuza yumruk atmanın olumlu sonuçlar doğuracağından şüpheliyim) bir şeyse, vücudumuzun uzun süre bu stres durumunda kalması sağlık açısından çok olumsuz sebeplere yol açabilir.

  Şimdi gelelim yoganın vücudumuza neler yaptığına. Yoga esnasında vücut bir nevi “yavaşlar”. HPA ve SNS bir süreliğine daha yavaş çalışır. Günlük hayatın stresleri yüzünden sürekli olarak “Kaç ya da Savaş” halinde olan vücudumuzun ritmi düzelir, fiziksel ve psikolojik rahatlık hissederiz. Bu da stres kaynaklı hastalıklara –ki şaşırtacak kadar çok hastalığın stres kaynaklı olduğu söylenir- karşı bizi korur ve iyileştirir.

  Yoga hakkında yapılmış birçok araştırmayı derleyen bir makaleye göre (Ross & Thomas, 2010), yoga, fitnes aracı olarak kullanıldığında diğer spor ve egzersiz çeşitlerinden daha üstün değildir. Yani ince ve formda kalmanıza fayda sağlasa da zayıflamanın en etkili yolu olmayabilir. Fakat sağlık üzerindeki etkilerine bakıldığında ya eşit ya da daha üstün olduğu görülmüştür. Bu araştırmalardan bazılarında yoga yapan sağlıklı bireylerle yapmayanlar karşılaştırılmış ve yoganın stres kaynaklı hastalıklara karşı koruyucu işlevi olduğu görülmüştür. Ayrıca bazı hastalıklarda da iyileştirici etkiye sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. İşte yoganın koruyucu ve iyileştirici etkiye sahip olduğu söylenen hastalıklardan bazıları:

  · Şeker hastalığı
  · Multiple Skleroz
  · Menopoz
  · Böbrek hastalığı
  · Kalp hastalığı
  · Halsizlik
  · Tansiyon
  · Astım
  · Şizofreni
  · Depresyon
  · Endişe (Anksiyete)
  · Obsesif-Kompulsif Bozukluk
  · Psikosomatik rahatsızlıklar

  E.Buse Pehlivan
  Psikolog ve Yaşam Koçu

  Kaynaklar

  · Khalsa, S.B.S. (2004). Yoga as a therapeutic intervention: A bibliometric analysis of published research studies. Indian Journal of Physiological Pharmocology, 48 (3), 269-285.
  · Ross, A. & Thomas, S. (2010). The health benefits of yoga and exercise: A review of comparison studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 16 (1), 3-12.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Yoga, Sağlık ve Stres Üzerine
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Bu Aktiviteler Bebeğinizin Zekasını Geliştirecek

  Anne babalığın sadece içgüdüsel olarak yürütülmesinin yeterli olmadığı, günümüzde daha iyi...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Yoga, Sağlık ve Stres Üzerine

  İletişimde kalın!

  75,899BeğenenlerBeğen
  187,847TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et