İşe Geç Kalanların Bahaneleri Hazır

  Araştırmalara göre çalışanların yüzde 16’sı haftada en az bir gün işe geç kalıyor. Geç kalma bahaneleri arasında başı trafik, uyuyakalmak ve kötü hava koşulları çekiyor.

  Tabii klasik bahaneler yerine yaratıcı bahaneler üretenler de var. İşte birbirinden ilginç geç kalma bahaneleri..

  İŞE GEÇ KALMANIN BAHANESİ ÇOK

  Career Builder’ın yaptığı araştırmaya göre çalışanların yüzde 16’sı haftada en az bir gün, yüzde 27’si ise ayda en az bir kere işe geç kaldıklarını söylemiş. En sık rastlanan geç kalma nedeni trafik, uyuyakalmak ve kötü hava koşulları. Bir de saçma sapana yalanlar, bahaneler sunanlar var. Mesela validen telefon geldi ya da oda arkadaşım telefonumun şarj kablosunu kesti gibi.

  Bazı kişiler sabah alarm çaldığında erteler. Bu ertelemeler de sürekli artar. 5 dakika daha uyuyayım, sonra kalkarım denir, sonra saate bir bakılır ki 1 saat geçmiş. Bu durum uykuyu seven, sabah yataktan zorla kalkan birçok kişinin başına gelmiştir. Acele bir şekilde hazırlanılır, kahvaltı es geçilir ve güç bela kendimizi dışarı atarız. Yolun yarısına geldiğimizde aceleyle çıktığımız için evde bir evrak, araba anahtarı, dosya gibi şeyler unuttuysak alın size 20-25 dakikalık bir gecikme daha. Buna bir de trafiği eklersek işe geç kalmak garanti demek.

  Bazı çalışanlar böyle durumlarda direkt doğruyu söylerken bazıları da yalan söylemeyi daha uygun buluyor. Career Builder’ın yaptığı araştırmaya göre çalışanların yüzde 16’sı haftada en az bir gün işe geç kaldıklarını açıklamış. Yüzde 27’si ise ayda en az bir kere yavaşlıktan ötürü geç kaldıklarını söylemiş. Bunlar en azından dürüst olanlar. Bir de yalancılar var. Yalanlarla ilgili bilinen bir şey vardır, yalan söyleyen kişi karşısındakini inandırmak için olayı iyice detaylandırır.geç kalma bahaneleri - ge  kalma bahaneleri - İşe Geç Kalanların Bahaneleri Hazır - ge C3 A7 kalma bahaneleri - İşe Geç Kalanların Bahaneleri Hazır

  Bazı çalışanlar da patronlarına yalanı yutturmak için fazla detay verebiliyor. Geç kalma durumunda uydurulan ilginç yalanlar ve bahanelerden bazıları şöyle:

  * Piyangoyu kazandım.
  * Kızgın oda arkadaşım telefonumun şarjının kablosunu kesti, bu yüzden telefon şarj olamadı ve alarm çalmadı.
  * Bir tilki arabamın anahtarlarını çaldı.
  * Bacağım metroya sıkıştı.
  * Başka bir şirkete iş görüşmesine gittim.
  * Validen telefon geldi.
  * Geç kalmadım, 9’dan önce işe başlamak gibi bir adetim yok. (8’de işbaşı yapması gereken bir çalışan)
  * Aslında geç kalmadım, evden dışarı çıktığım an mesaiye başlıyorum sayılır.
  * Tartışma programı izlerken dalmışım.

  En sık rastlanan neden trafik

  Çalışanlara göre trafik (yüzde 31), uyuyakalmak (yüzde 18) ve kötü hava koşulları (yüzde 11) işe geç kalma konusundaki en büyük üç etken olarak sıralanıyor.

  Bunlar dışında öne sürülen bahaneler arasında toplu taşıma araçlarındaki gecikmeler, evde beslenilen hayvanlar, eşler, televizyon izlemek ve internet kullanımı yer alıyor.

  Bugünün iş dünyasında birçok çalışan çalışma ve işbaşı saatleri konusuna esnek. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki geç kalmanın dozu kaçırılırsa işten kovulma gibi tatsız olaylarla karşılaşılabilir. Üç patrondan biri de bunu doğruluyor.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - İşe Geç Kalanların Bahaneleri Hazır
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  İşkolik Misiniz?

  İşten çıkarmaların giderleri düşürmek için başvurulan ilk yöntemlerden biri olduğu bugünlerde,...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - İşe Geç Kalanların Bahaneleri Hazır

  İletişimde kalın!

  75,881BeğenenlerBeğen
  187,876TakipçilerTakip Et
  232TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et