Yorgun Beyin Dinlendirmenin Yolları

  yorgun-beyin beyin - yorgun beyin - Yorgun Beyin Dinlendirmenin Yolları beyin - yorgun beyin - Yorgun Beyin Dinlendirmenin YollarıNörolog Serdar Dağ beyni dinlendirmek için ideal tavsiyelerde bulundu. Beyin gençleştiren mönünün içinde hafızayı geliştiren E vitamininden, doping etkili dere otuna kadar pek çok basit ama etkili öneri bulunuyor.

  İşte O tavsiyeler:

  Tatil 10 Günden Kısa Olmaz: Yüzmek ve yürümek beyin için en iyi vitamindir. Beyni dinlendirmek için yılın en az on günü tatile çıkmak şart. İdeal tatil yılda on günle bir ay arasında olur. Nasıl ki bilgisayarınızda biriken e- postaları temizlemek zorundasınız, tatile çıkarak hafızanız dolduğunda temizlemeniz gerekir. Yazın daha şanslısınız çünkü güneşli havalarda salgılanan hormonlar insana huzur verir. Kadın ve erkek beyni aslında farklı şekilde dinlenir. Kadın beyni romantik bir ortamda uyuyarak dinlenebilirken, erkek beyni ava çıkarak veya spor yaparak dinlenebilir.

  Ders Kitapları Tatilde Kapatılır: Zorlu sınavlardan çıkan çocukların ders kitaplarını bir iki ay kapatması doğrudur. Bu dönemde roman okumak, spor yapmak onların performansını daha çok artırır.

  Klasik Müzik Detox Yapar: Klasik batı müziği ve Türk müziğinin bazı makamları beyni dinlendirir, konsantrasyonu artırır. Rock ve pop ise yüksek sesle dinlendiği için beyni daha çok yorar.

  Aşk yorar Seks Dinlendirir: Aşk özellikle de karşılıksız aşk beyni yorar. Kısa süreli tatil aşklarından özellikle sakınmak gerekir. Düzenli bir ilişki ve cinsel hayat ise beynin konsantrasyonunu artırır.

  Aşırı Çalışma Beyin Kanaması Nedeni: Genç ve orta yaşta görülen beyin kanamalarının en sık rastlanan nedeni yüksek tansiyondur. Yoğun çalışan insanlarda gün içinde oluşan stres, zaten yüksek seyreden tansiyonu daha da yükseltir. Bunun yanında beyinde doğuştan veya sonradan oluşmuş anevrizma (damar baloncuğu) varsa; kanama olasılığı çok daha fazla artar.

  Stresin İlacı Spor: Stresli ortamdaysanız hemen o ortamdan kaçmaya çalışın. Temiz havaya kaçıp derin derin nefesler almak en etkili yoldur. Stresten kaçmanız mümkün olmuyorsa sabahları mutlaka spor yapın. Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın ve öğün atlamayın. Sanat da stresi atmak için çok iyi bir yoldur.

  Çalışmak Alzheimer’den Korur: Yoğun çalışmak bir çeşit bunama olan Alzheimer riskini arttırmadığı gibi beyne egzersiz yaptırıldığı için bu hastalıkta koruyucu etki yapar. Aşırı çalışan insanlarda unutkanlık, konsantrasyonu azaldığı için daha çok olur. Ne kadar çok çalışılırsa, beyin fonksiyonları o kadar zinde kalır. Sürmenaj gerçekten vardır ve tedavisi dinlenmektir.

  Baş Ağrısını Küçümsemeyin: Aşırı çalışma ve buna bağlı oluşan stres sonucu, birçok kişide baş ağrısı görülür. Özellikle migrenli kişilerde, stres ağrıyı tetikler. Hastalar bu ağrıyı, “Başımı sürekli sıkıştırılmış gibi hissediyorum” diyerek ifade eder. Ağrı kesicilere yanıtsız kalan bir ağrı türüdür. Beyin kanamasına bile yol açabilir.

  Tv İzlemek Tembelleştirir: Kitap okumak sağ ve sol lobu beraber geliştirir. Çünkü kitap okurken sol tarafla takip edilen ve kavranan kavramlar beynin sağ tarafıyla hayal edilir. Televizyon izlemek sağ lobu pasif bırakır.

  Bulmaca Çözmek İyidir: Sık sık bulmaca çözmek beyin için yapılacak en iyi egzersizdir.

  Resim Sağ Lobu Geliştirir: Öğrencilikte ve çalışma hayatının içinde resim, müzik veya el işleriyle uğraşmak sağ lobu geliştirir.

  Az Uyuyan Zor Öğrenir: Bol bol spor yapmak, beslenmeye özen göstermek ve özellikle spor beynin dinç kalmasını sağlar. Uykusunu alamayan insanlar öğrenme güçlüğü çeker.

  Suyu Es Geçmeyin: Eksik su alımı, beyin fonksiyonlarını yavaşlatır, şuur bulanıklığı ve unutkanlığa neden olur.

  En Yorgun İş Kadınları:Hem çalışıp, hem de çocuk bakan, bu sorumluluğu üstlenen kadınların beyni daha çok yorulur. İş stresinden çıkıp aynı oranda stres kaynağı olan ev kadınlığına ve anneliğe adapte olmaya çalışmak beyni zorlar.

  Kaynak: Sabah

  beyin - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Yorgun Beyin Dinlendirmenin Yolları
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kişisel Gelişim Alanları

  İnsanın çeşitli alanlarda kendini geliştirebildiği görülmüştür: Sağlıklı alanında, kişinin yaşamını sağlıklı devam...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  beyin - BEY N VE HAFIZA - Yorgun Beyin Dinlendirmenin Yolları

  İletişimde kalın!

  76,135BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,391TakipçilerTakip Et