Zihin Okumanın Olumsuz Etkileri

  Zihin okuma da bir düşünce bozukluğu biçimidir. Evrendeki her bireyin size benzediği varsayımına dayanır. Bu, kolayca düşe­bileceğiniz bir yanılgıdır, çünkü temelinde yansıtma yatar. Başka bir deyişle, insan yapısı ve deneyimlerinin aynı olduğu inancından hareketle, başkalarının da sizin gibi duyumsadıklarını düşünürsü­nüz.

  Zihin okuma özgüveniniz için öldürücüdür, çünkü herkesin ken­dinizle ilgili olumsuz düşüncelerinizi paylaştığına inanma eğiliminde olursunuz. Aklınızdan şöyle düşünceler geçebilir: “Onu sıkıyorum. Sıkıcı biri olduğumu gizlemeye çalıştığımı anlıyor,” “Geç kaldığım için öfkelendi. Bu yüzden sessiz.” “Kusur bulmak için sürekli beni izliyor, beni işten atmak istiyor.”

  Zihin okuma, ilişkilerinizde trajik sonuçlar verebilecek yanlış hesaplara yol açar. Elektrikçi Harry, eşi Marie kendisine öfkeli ol­duğu için evde asık yüzle dolaşıyor sanırdı. Bu yüzden, kendisi de az konuşur, içe dönük davranırdı. Gerçekte ise Marie adet sancıları, acil yapılması gereken işleri ve parasal sorunları varken asık yüzlü oluyordu. Harry’nin içe dönük hali Marie’nin bu durumunu açık­lamasını güçleştiriyordu. Onun içe dönüklüğünü ilgisizlik olarak yorumlayıp susuyordu. Harry’nin başlangıçta zihin okuması gerçek bir iletişim olanağını böylece ortadan kaldırmıştı.

  Zihin okurken görüşünüz size doğruymuş gibi gelir ve böylece, gerçekten de doğruymuş gibi davranmayı sürdürürsünüz. Kuşkuya yer yoktur, bu yüzden yorumlarınızın doğruluğunu karşınızdaki kişi ile konuşarak araştırmazsınız. Zihin okuduğunuzu farketmek için, size bu varsayımı neden yaptığınız sorulduğunda verdiğiniz yanıtlara dikkat edin. “İçimden bir his öyle dedi,” “Biliyorum işte,” “Fark edebiliyorum,” “Seziyorum,” “Ben böyle şeyleri anlarım,” gibi yanıtlar veriyorsanız bilin ki, zihin okuyorsunuz.’ Bu tür açıklamalar, gerçek kanıtlara sahip olmadan sonuçlara vardığınızı gösterir.

  zihin okumanın olumsuz etkileri - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Zihin Okumanın Olumsuz Etkileri
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Güven duygusu nasıl geliştirilir ?

  Melanin Yetersizliği Mevsimsel Depresyona Sokuyor Eylem korkuyu tedavi eder. Öte yandan kararsızlık,...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  zihin okumanın olumsuz etkileri - BEY N VE HAFIZA - Zihin Okumanın Olumsuz Etkileri

  İletişimde kalın!

  76,103BeğenenlerBeğen
  189,311TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et